Skip to content Skip to footer
blank3 Temmuz 2023
blank2023-18
blank
blank

TCMB’ye Özet Döviz Pozisyon Raporu Bildirimi Yükümlüğü Ertelenmiştir

Hatırlanacağı üzere, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bu bağlantıdan ulaşılabilecek olan 20 Mart 2023 tarihli Talimatı ile 1 Nisan 2023 tarihinden başlamak üzere “Özet Döviz Pozisyon Raporu” yükümlülüğü getirmiş bulunmaktadır.

Ancak yine TCMB’nın12 Nisan 2023 tarihli yazısı ile; Özet Döviz Pozisyon Raporlamasına ilişkin yükümlülük, yurt içinde faaliyet gösteren bankalardan nakdi ve gayri nakdi toplam kredi bakiyesi 10 milyon TL ile 50 milyon TL arasında olan firmalar için 2024 yılı Ocak ayına, toplam kredi bakiyesi 50 milyon TL ve üzen olan firmalar için ise 30 Haziran 2023’e ertelenmiş bulunmaktaydı.

Bu kez TCMB’nin 2 Temmuz 2023 tarihli yazı ile; Özet Döviz Pozisyon Raporlaması yükümlülüğü, 50 milyon TL ve üzeri kredi bakiyesi bulunan firmalar içinde 2024 Ocak raporlama dönenimden başlamak üzere ertelenmiştir.

Buna göre; yurt içinde faaliyet gösteren bankalardan nakdi ve gayri nakdi toplam kredi bakiyesi 10 milyon TL ve üzerinde olan, 5411 sayılı Bankacılık Kanununda tanımlanan banka ve finansal kuruluşlar haricindeki tüzel kişilerin (şirketler buna dahildir), döviz pozisyon raporunu her ay itibariyle takip eden ayın son gününe kadar, bu raporlama amacıyla oluşturulan https://tcmbveri.gov.tr/  adresinde yer alan “Özet Döviz Pozisyon Raporu” linki üzerinden doldurarak TCMB’ye bildirmeleri gerekmektedir.

Yurt içinde faaliyet gösteren bankalardan nakdi ve gayri nakdi toplam kredi bakiyesi 10 milyon TL’nin altında olan tüzel kişiler bu yükümlülükten muaf bulunmaktadırlar.

Şartları taşıyan tüzel kişilerin takip eden aylarda da stok kredi bakiyelerinin raporlama sınırının üzerinde olması durumunda, raporlamalar aylık frekansta bildirilmeye devam edilecektir.

Konuya ilişkin olarak; bu bağlantıdan ulaşılabilecek olan Sıkça Sorulan Sorular dokumanın irdelenmesinde büyük fayda olduğunu düşünmekteyiz.

Özet Döviz Pozisyon Raporu Veri Formuna bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak hatırlatmak isteriz ki; Formun zamanında ve doğru bildiriminin yapılmaması 1211 sayılı TCMB Kanununun 68’inci maddesindeki TCMB’ye eksik, yanlış ve usule uygun olmayan beyanname verilmesine ilişkin cezai hükümlere tabi olmayı gerektirmektedir. Bu, TCMB Kanununun 44’üncü maddesi uyarınca bin günden iki bin güne kadar adli para cezasına hükmolunabileceği anlamına gelmektedir.

Bu Sirkülerimize ilişkin görüş, öneri ve sorularınızı info@narcon.com.tr‘ye iletebilirsiniz.

Saygılarımızla.

NARCON YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.

www.narcon.com.tr

3.7.2023