Skip to content Skip to footer
blank24 Ekim 2022
blank2022-38
blank
blank

Yabancı Para Varlığı Bulunan Bağımsız Denetime Tabi Şirketlere TL Kredi Kullandırışında Sınırlama Getirilmesine İlişkin Yeni BDDK Kararı

Hatırlanacağı üzere, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) internet sitesinde 24 Haziran 2022 tarihinde yayınlanan 10250 sayılı BDDK Kararı ile; Nakdi döviz varlıklarının karşılığı 15 milyon TL’yi aşan bağımsız denetime tabi şirketlerin TL cinsinden nakdi ticari kredi kullanmalarına sınırlamalar getirilmiştir.

Kurul Kararı özetle şu şekildedir; Bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki, 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve ilgili düzenlemeler uyarınca bağımsız denetime tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla yabancı para (YP) nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması halinde; bu Şirketlerin YP nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması durumunda, söz konusu Şirketlere bankalar tarafından TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmayacaktır.

Özellikle kredi kullanmak isteyen işletmeler için getirilmiş olan ve uygulamada çok büyük zorluklara yol açabilecek olan bağımsız denetim yükümlüğü kuralları hakkında Kurula iletilen görüşler doğrultusunda 7 Temmuz 2022 tarihinde bu kez 10265 sayılı Kurul Kararı yayımlanmak suretiyle bu konudaki kurallar bir miktar yumuşatılmıştır.

Bu defa BDDK tarafından 21.10.2022 tarihinde yayımlanan 10389 sayılı Karar ile, TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullanımı oldukça zorlaştırılmaktadır. Şöyle ki;

  1. a) 1 Kasım 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak ve aksi yönde bir Kurul Kararı alıncaya kadar uygulanmak üzere; bağımsız denetime tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla sahibi olabilecekleri yabancı para (YP) nakdi varlıkları (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası karşılığına ilişkin limit 15 milyon TL’den 10 Milyon TL’ye düşürülmektedir.
  2. b) YP mevcutlarının Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması halinde; bu Şirketlerin YP nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanın yüzde 10’unu aşamayacağına ilişkin oran ise %5’e düşürülmektedir.
  3. c) Yeni parasal limit ve oran 1 Kasım 2022 tarihinde yürürlüğe gireceğinden 2022/Ekim ayı için 15 Milyon TL ve %10 oranlarının uygulanmasına devam edilecektir.

Bu Kararın şirketlerin TL nakdi ticari krediye ulaşmalarını oldukça zorlaştıracağını ve piyasanın işleyişini bozacağını düşünmekteyiz.

Bu Sirkülerimize ilişkin görüş, öneri ve sorularınızı info@narcon.com.tr‘ye iletebilirsiniz.

Saygılarımızla.

NARCON YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.

www.narcon.com.tr

24.10.2022