Skip to content Skip to footer
blank22 Ağustos 2023
blank2023-24
blank
blank

e-Belgelerde Karekod Uygulaması 1 Eylül Tarihinde Başlamaktadır

e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Serbest Meslek Makbuzu, e-Müstahsil Makbuzu, e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi, e-Döviz ve Kıymetli Maden Alım Satım Belgesi ve e-Adisyon uygulamalarında düzenlenen belgelerde “Karekod” bulunmasına ilişkin açıklamaları içeren Karekod Standardı Kılavuzu (“Kılavuz”) yayınlanmıştır.

Kılavuzda esasları belirlenen Karekodun 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren düzenlenecek elektronik belgelerde belgenin sağ üst köşesinde zorunlu olarak bulunması gerekmektedir.

Bu kapsamda üzerinde karekod bulunması gereken belge türleri şu şekilde belirlenmiştir:

– e-Fatura

– e-Arşiv fatura

– e-İrsaliye

– e-Serbest Meslek Makbuzu

– e-Müstahsil Makbuzu

– e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi

– e-Döviz Kıymetli Maden Alım Satım Belgesi

– e-Adisyon

Öte yandan, GİB’in 17.2.2023 tarihli duyurusuna göre; internet üzerinden mal ve hizmet satışı yapanlar, satışa konu malın yanında bulundurmak zorunda oldukları e-İrsaliye örneği yerine Kılavuzun “2.3 e-İrsaliye Belgesinde Karekod Bilgileri” bölümünde belirtilen alanları içerecek şekilde oluşturacakları ve üzerinde “e-İrsaliye Karekodu” ibaresini içeren “Karekod”un çıktısı veya etiketini kullanabileceklerdir. Bu şekilde oluşturulan ve ambalaj ya da paket üzerinde bulunması gereken “Karekod”un çıktısı veya etiketinin tam ve eksiksiz şekilde okunabilir olması gerekmektedir.

Bu hususta gerekli hazırlıkların yapılması gerekmektedir.

Bu Sirkülerimize ilişkin görüş, öneri ve sorularınızı info@narcon.com.tr‘ye iletebilirsiniz.

Saygılarımızla.

NARCON YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.

www.narcon.com.tr

22.8.2023