Skip to content Skip to footer
blank31 Mart 2023
blank2023-12
blank
blank

TCMB’ye Özet Döviz Pozisyon Raporu Bildirimi Yükümlülüğü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bu bağlantıdan ulaşılabilecek olan 20 Mart 2023 tarihli Talimatı ile 1 Nisan 2023 tarihinden başlamak üzere “Özet Döviz Pozisyon Raporu” yükümlülüğü getirmiş bulunmaktadır.

Buna göre; yurt içinde faaliyet gösteren bankalardan nakdi ve gayri nakdi toplam kredi bakiyesi 5 milyon TL ve üzerinde olan, 5411 sayılı Bankacılık Kanununda tanımlanan banka ve finansal kuruluşlar haricindeki tüzel kişilerin (şirketler buna dahildir), döviz pozisyon raporunu her ay itibariyle takip eden ayın ilk 10 iş günü içerisinde, bu raporlama amacıyla oluşturulan https://tcmbveri.gov.tr/  adresinde yer alan “Özet Döviz Pozisyon Raporu” linki üzerinden doldurarak TCMB’ye bildirmeleri gerekmektedir.

Yurt içinde faaliyet gösteren bankalardan nakdi ve gayri nakdi toplam kredi bakiyesi 5 milyon TL’nin altında olan tüzel kişiler bu yükümlülükten muaf bulunmaktadırlar.

İlk raporlama Mart 2023 dönemi için alınacak olup, Mart ayı sonu itibarıyla yukarıda belirtilen şartları taşıyan tüzel kişilerin raporlamalarını, 2023 Nisan ayının ilk 10 iş günü içerisinde yapmaları gerekmektedir.

Şartları taşıyan tüzel kişilerin takip eden aylarda da stok kredi bakiyelerinin raporlama sınırının üzerinde olması durumunda, raporlamalar aylık frekansta bildirilmeye devam edilecektir.

Konuya ilişkin olarak; bu bağlantıdan ulaşılabilecek olan Sıkça Sorulan Sorular dokumanın irdelenmesinde büyük fayda olduğunu düşünmekteyiz.

Özet Döviz Pozisyon Raporu Veri Formuna bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak hatırlatmak isteriz ki; Formun zamanında ve doğru bildiriminin yapılmaması 1211 sayılı TCMB Kanununun 68’inci maddesindeki TCMB’ye eksik, yanlış ve usule uygun olmayan beyanname verilmesine ilişkin cezai hükümlere tabi olmayı gerektirmektedir. Bu, TCMB Kanununun 44’üncü maddesi uyarınca bin günden iki bin güne kadar adli para cezasına hükmolunabileceği anlamına gelmektedir.

Bu Sirkülerimize ilişkin görüş, öneri ve sorularınızı info@narcon.com.tr‘ye iletebilirsiniz.

Saygılarımızla.

NARCON YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.

www.narcon.com.tr

31.3.2023